اخبار مسكن

OP پیش‌بینی می‌کند که قیمت‌های مسکن در فنلاند هنوز جاهایی برای کاهش دارند.

OP پیش‌بینی می‌کند که قیمت‌های مسکن در فنلاند هنوز جاهایی برای کاهش دارند.

با توجه به اظهارات گروه OP، بازار مسکن فنلاند هنوز به نقطه کف نرسیده است و هیچ نشانه‌ای از بهبود تا پایان سال آینده قابل مشاهده نیست. اقتصاد ناپایدار و افزایش هزینه‌های اقتراضی در اثر بار متوجه کننده بر بازار ملک وارد می‌شود.

تبلیغات

به گفته جونا ویدگرن، اقتصاددان گروه OP، قیمت‌های مسکن فنلاند امسال به طور میانگین حدود 5 تا 7 درصد کاهش خواهند یافت. او اظهار داشته است که ارزش منازل “یک کمی دیگر” قبل از رسیدن به نقطه کف کاهش خواهد یافت و افزوده است که یافتن “ریسک کاهش بازار” از یافتن “نشانه‌های بهبود” آسان‌تر است.

بازار ملک مسکونی در کشورهای شمال اروپا بهتر از برخی از همسایگان خود مقاومت کرده است. در سوئد، ارزش خانه‌ها از اوایل سال 2022 حدوداً 12% تا 13% از اوج خود کاهش یافت، سپس در ماه‌های اخیر ثابت شد. در دو کشور همسایه، رواج نرخ‌های بهره متغیر بر بازار مسکن تاثیر گذاشته است، زیرا افزایش سریع هزینه‌های اقتراض توسط بانک‌های مرکزی منجر به افزایش قیمت‌های تورق گردیده و اقساط وام مسکن را گران‌تر کرده است.

به گفته گروه OP،تعداد معاملات از زمان پاییز گذشته به میزان حدود 20% کاهش یافته است و نمایانگر هیچ نشانه فوری از بهبود در آینده نیست. این گروه تصریح کرده که قیمت‌های مسکونی فنلاندی تا سال 2024 تقریباً ثابت خواهند ماند و در سال 2025 با نرخی حدود 2.5% شروع به افزایش خواهند کرد و افزوده که ارزش‌ها به همراه افزایش حجم معاملات افزایش خواهند یافت.

مقام نظارت مالی فنلاند هفته گذشته به خطرات مرتبط با املاک و مستغلات برای بانک‌ها هشدار داد و گفت که وام‌های پشتوانه‌شده توسط اموال مسکونی و تجاری تقریباً 60% از سهام تسهیلات مالی خانوادگی و شرکتی بانک‌ها را تشکیل می‌دهند.

بیشتر بخوانید:شاخصهای مهم رکود بازار مسکن چيست؟

منبع:bloomberg

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا