اخبار بانک ها

اختصاص ۲۰ درصد تسهیلات بانک‌ها به پروژه‌های مسکن: قانون جدیدی برای توسعه مسکن

اختصاص ۲۰ درصد تسهیلات بانک‌ها به پروژه‌های مسکن: قانون جدیدی برای توسعه مسکن

در حوزه تسهیلات مسکن، محمدرضا مهدیار اسماعیلی، رئیس هیات عامل صندوق ملی مسکن، اعلام کرد که از زمان تصویب قانون جهش تولید مسکن، بانک‌های خاورمیانه و سرمایه اعلام هیچ گونه تسهیلاتی در این زمینه پرداخت نکرده‌اند. همچنین، بانک‌های اقتصاد نوین، کارآفرین، پاسارگاد، سامان و آینده نیز به کمتر از چهار درصد از تعهدات خود در پرداخت تسهیلات مسکن عمل کرده‌اند.

او افزود که رئیس جمهوری در سیزدهمین جلسه شورای عالی مسکن تأکید کرده و اعلام کرده است که مالیات عدم پرداخت تسهیلات مسکن از بانک‌هایی که از این وظیفه استنکاف کرده‌اند، باید اخذ شود. مهدیار اسماعیلی بیان کرد: مالیات مذکور حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است، و اگر این مبلغ به پروژه‌های مسکن تزریق شود، بیش از ۳۰۰ هزار واحد مسکونی نیمه تمام تکمیل و آماده تحویل به متقاضیان می‌شود.

به عبارت دقیق‌تر، بر اساس قانون جهش تولید مسکن، بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی موظف به اختصاص حداقل ۲۰ درصد از تسهیلات اعطایی نظام بانکی به بخش مسکن در هر سال مالی هستند. در صورت عدم رعایت این مقررات، سازمان امور مالیاتی کشور مالیات معادل ۲۰ درصد از مبلغ تعهد نشده را از این بانک‌ها اخذ کرده و به خزانه داری کل کشور و سپس به حساب صندوق ملی مسکن واریز می‌کند.

بیشتر بخوانید:

اوراق مشارکت چیست؟

بانکداری چیست

انواع بازارهای مالی چیست و تئوری کارایی آن‌ها چگونه است؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا