اخبار بورس

آرامش بازار و تداوم عرضه سیمان در بورس کالا

آرامش بازار و تداوم عرضه سیمان در بورس کالا

از زمانی که موضوع عرضه سیمان در بورس کالا مورد بحث قرار گرفته است، بیش از یک هفته از گذشته و کارشناسان مختلف در این زمینه نظرات متنوعی ارائه کرده‌اند. این داستان از اظهارات مهراد بذرپاش، رئیس راه و شهرسازی در تاریخ ۳۱ شهریور آغاز شد که خروج عرضه سیمان و فولاد از بورس را به کاهش قیمت مسکن مرتبط کرده بود.

تبلیغات

این موضوع به سرعت در رسانه‌ها پخش شد و تحت تأثیر اظهارات مختلف کارشناسان قرار گرفت. در واکنش به برخی اظهارات، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس، اظهار کرد: مسئله تعطیلی بورس کالا در سال‌های گذشته همیشه مطرح بوده و در چند روز گذشته نیز بحث خروج سیمان و فولاد از بورس مطرح شده است. او افزود: این موارد تنها تأثیرات کوتاه‌مدتی بر بازار سرمایه و این صنایع دارد و قبل از ورود سیمان به بورس، تقریباً ۷۰ درصد سیمان کشور توسط تعداد محدودی از اشخاص دادوستد می‌شد. این تصمیم به همه این امکان را می‌دهد تا به راحتی در بازار کالا سیمان بخرند و وضعیت تک‌سرانه در این زمینه وجود ندارد.

عشقی توضیح داد: هزینه تمام شده ساخت و ساز نصفی از هزینه تمام شده ساخت و ساز را تشکیل می‌دهد و خروج سیمان از بورس با بهانه حل مشکلات مسکن، آدرس غلطی را دنبال می‌کند، چرا که این اقدام باعث گران‌تر شدن سیمان برای مصرف‌کننده واقعی می‌شود. این سعی در خروج محصولات از بورس به سرمایه‌های مردمی واقعی آسیب می‌زند.

سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین در جلسه با خبرنگاران اظهار داشت: وزارتخانه‌های اقتصاد و صمت با ادامه وضعیت فعلی عرضه سیمان و فولاد در بورس کالا موافق هستند و اگر نیاز به اصلاحاتی هست، در داخل همین چارچوب انجام شود.

عرضه سیمان در بورس کالا، علاوه بر افزایش شفافیت، به حذف بسیاری از محدودیت‌های دسترسی به این محصول کمک می‌کند. به عبارت دیگر، با توسعه ابزارها و افزایش عرضه سیمان در بورس کالا، می‌توان مشکلات بازار مسکن را بهبود بخشید.

بیشتر بخوانید:

روش دريافت کد بورس کالا چگونه است؟

مراحل خرید در بورس کالا چگونه است؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا