مقالات بورس

روش دريافت کد بورس کالا چگونه است؟

روش دريافت کد بورس کالا چگونه است؟

بورس کالا یک بازار مالی است که در آن معاملات مبتنی بر کالا و اوراق بهادار کالایی انجام می‌شود. در این بازار، کالاهای اساسی مانند فلزات، محصولات کشاورزی، نفت و گاز، پتروشیمی، خودرو و غیره عرضه و معامله می‌شوند. بورس کالا به‌منظور ایجاد شفافیت، ساده‌تر شدن معاملات، کشف نرخ واقعی کالاها و توسعه بازارهای مالی به وجود آمده است. برای شرکت در بورس کالا، شما باید یک کد بورس کالا داشته باشید.
کد بورس کالا یک شناسه یکتا و منحصربه‌فرد است که هر فرد برای معامله در بورس کالای ایران به آن نیاز دارد. این کد انواع مختلفی دارد:

بورس کالا دو نوع کد معاملاتی دارد: کد بازار فیزیکی و کد بازار مالی.
• کد بازار فیزیکی کدی است که شما برای خریدوفروش کالاهای فیزیکی در بورس کالا نیاز دارید. در این بازار، شما می‌توانید کالاهایی مانند گندم، جو، ذرت، برنج، قند، روغن، گوشت، خودرو و… را معامله کنید.
• کد بازار مالی کدی است که شما برای خریدوفروش اوراق بهادار مبتنی بر کالاهای پایه در بورس کالا نیاز دارید. در این بازار، شما می‌توانید ابزارهای مالی مانند گواهی سپرده، قراردادهای آتی، سلف استاندارد، اختیار معامله و صندوق‌های کالایی را معامله کنید. برای دریافت هر یک از این دو نوع کد، شما باید ابتدا در سامانه سجام ثبت‌نام و احراز هویت کنید و سپس به سامانه Ebgo مراجعه و ثبت‌نام خود را تکمیل کنید.

مراحل دریافت کد بورس کالا

مراحل دریافت کد بورس کالا

1. برای دریافت هر کدام از این کدها، شما باید در سامانه سجام ثبت‌نام کرده و احراز هویت الکترونیکی خود را انجام دهید.
سجام مخفف سامانه جامع اطلاعات مشتریان است که شما با یک‌بار ثبت‌نام در آن، می‌توانید به‌تمامی خدمات بازار سرمایه دسترسی داشته باشید.

برای ثبت‌نام در سجام، شما باید به سایت sejam.ir مراجعه کنید و مراحل زیر را انجام دهید:

• روی گزینه ثبت‌نام کلیک کنید و بیانیه‌ای که روی صفحه می‌آید را تائید کنید.
• گزینه سبزرنگ ثبت‌نام در سجام را انتخاب کنید و شماره تلفن همراه خود و کد امنیتی را وارد کنید.
• کد تأییدی را که به شماره تلفن همراه شما پیامک شده است، وارد کنید.
• گزینه مشتری حقیقی را انتخاب کرده و سپس تابعیت و کد ملی خود را وارد کنید.
• بعد از آن باید هزینه ثبت‌نام در سجام را، به‌صورت اینترنتی پرداخت کنید.
• فرم‌های موردنیاز شامل اطلاعات هویتی، ارتباطی و مالی خود را طبق موارد خواسته‌شده تکمیل نمایید.
• در آخر، یک کد پیگیری برای شما ارسال می‌شود که باید آن را تا زمان احراز هویت غیرحضوری سجام نگه دارید.
پس از اینکه ثبت‌نام شما در سجام انجام شد، باید احراز هویت خود را به‌صورت غیرحضوری با استفاده از برنامه سجام انجام دهید. برای دانلود این برنامه، می‌توانید به گوگل پلی، کافه بازار مراجعه کنید. بعد از نصب و باز کردن این برنامه، شماره تلفن همراه و کد پیگیری خود را وارد کرده و سپس عکس پشت و روی کارت ملی، عکس پشت و روی شناسنامه، عکس پشت و رو گواهینامه، عکس پشت و رو چک‌بانک، عکس صورت خود و فایل صوت خود را بارگذاری کنید. پس از تائید اطلاعات شما توسط سجام، باید شماره‌حساب بانک خود را در قسمت مشخص‌شده وارد کنید. در صورت دقت نکردن به این قسمت، حساب بانک خود را در قسمت ویرایش موبایل می‌توانید وارد کنید. با انجام این مراحل، احراز هویت شما در سجام تکمیل می‌شود.

2. ثبت‌نام در وب‌سایت Ebgo یکی از مراحل لازم برای شرکت در معاملات بورس کالا است. Ebgo مخفف سامانه جامع مدیریت سفارشهای کارگزاری است. بعد از ثبت‌نام و احراز هویت در سجام باید به سامانه جامع مدیریت سفارشهای کارگزاری به نشانی ebgo.ir مراجعه کرده و یکی از کارگزاری‌های معتبر را انتخاب نمایید. تا با انتخاب کارگزاری موردنظر خود، به خریدوفروش انواع کالاهای بورسی بپردازید.

برای ثبت‌نام در وب‌سایت Ebgo باید مراحل زیر را انجام دهید:

• به سایت ebgo.ir مراجعه کنید و کارگزاری موردنظر خود را انتخاب کنید.
• بر روی گزینه «اخذ کد آنلاین در بورس کالا» کلیک کنید و شماره ملی و شماره موبایل خود را وارد کنید.
• سپس کد تائید چهار رقمی را که به شماره موبایل شما پیامک شده است، وارد کنید.
• در ادامه اطلاعات فردی، ارتباطی و مالی خود را در فرم‌های مربوطه تکمیل کنید.
• یک معرفی‌نامه برای افتتاح حساب وکالتی در بانک عامل دریافت کنید.
• با معرفی‌نامه به بانک مراجعه کنید و حساب وکالتی خود را افتتاح کنید.

افتتاح حساب وکالتی

برای معامله در بازار فیزیکی و مالی بورس کالا، شما نیاز به داشتن حساب وکالتی و حساب در اختیار دارید. حساب وکالتی یک حساب بانکی است که شما به نام خودتان در یکی از بانک‌های عامل بورس کالا (سامان، ملت، تجارت، سپه، صادرات، کشاورزی، آینده و…) افتتاح می‌کنید و به کارگزاری خود وکالت می‌دهید تا از طریق آن حساب معاملات شما را انجام دهد. حساب در اختیار یک حساب بانکی است که شما به نام خودتان در هر یک از بانک‌های داخل کشور افتتاح می‌کنید و به کارگزاری خود اطلاع می‌دهید تا از طریق آن حساب سود و زیان معاملات شما را تسویه کند.

برای افتتاح حساب وکالتی در بورس کالا، شما باید ابتدا کد بورس کالا را از طریق سامانه Ebgo دریافت کنید. برای این کار باید از طریق ثبت‌نام در سامانه خرید آنلاین بورس کالای کارگزاری موردنظر، فرایند دریافت کد آنلاین در بورس کالا را تکمیل کنید. سپس با مراجعه به سایت ebgo.ir و انتخاب کارگزاری موردنظر، می‌توانید یک معرفی‌نامه برای افتتاح حساب وکالتی در یکی از بانک‌های عامل دریافت کنید . این معرفی‌نامه باید حتماً مهر و امضای کارگزاری را داشته باشد. سپس با معرفی‌نامه به بانک مراجعه کنید و حساب وکالتی خود را افتتاح کنید.
برای گرفتن هر نوع از کدهای بازار فیزیکی و مالی، شما باید برای هر کدام، یک حساب وکالتی در یکی از بانک‌های عامل بورس کالا افتتاح کنید و شماره‌حساب خود را در سامانه Ebgo ثبت کنید. البته اگر تصمیم دارید فقط گواهی سپرده کالایی شمش طلا را خریداری کنید، نیاز به حساب وکالتی ندارید. در هر دو صورت، شما باید یک حساب در اختیار در هر یک از بانک‌های داخل کشور داشته باشید و شماره‌حساب خود را در سامانه Ebgo ثبت کنید.

برای ثبت‌نام در سایت Ebgo شما به مدارک زیر نیاز دارید:

• کارت ملی و شناسنامه
• گواهینامه رانندگی (در صورت تصمیم به خرید خودرو)
• چک‌بانکی (در صورت خرید کالاهای با ارزش)
• حساب بانکی کوتاه‌مدت عادی در یکی از بانک‌های عامل
• معرفی‌نامه از سامانه Ebgo برای افتتاح حساب وکالتی
3. سپس شماره‌حساب وکالتی خود را در سایت Ebgo ثبت کنید. درنهایت شما باید تصویر نمونه امضای خود را در یک صفحه سفید و بدون خط ارسال کنید و مراحل ثبت‌نام را تکمیل کنید. پس از تائید مدارک، شما می‌توانید کد معاملاتی خود را دریافت کنید و با این کد می‌توانید به خریدوفروش انواع کالاهای بورسی بپردازید.

هزینه و مدت‌زمان دریافت کد بورس کالا

دریافت کد بورس کالا هیچ هزینه‌ای ندارد و فقط باید هزینه افتتاح حساب وکالتی و حساب در اختیار را پرداخت کنید. مدت‌زمان دریافت کد بورس کالا نیز بستگی به نوع بازار و کارگزاری دارد، اما به‌طور متوسط بین ۲ تا ۴ روز کاری طول می‌کشد. شما می‌توانید از طریق سامانه Ebgo به‌صورت آنلاین و غیرحضوری نسبت به دریافت کد بورس کالا اقدام کنید.

بیشتر بخوانید:
• مراحل خرید در بورس کالا چگونه است؟
• روش دریافت کد بورسی
• انواع بازارهای مالی چیست و تئوری کارایی آن‌ها چگونه است؟
• کدام سهام بورس را بخریم؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا