اخبار بانک ها

 افزایش سپرده‌های ایران نزد بانک‌ها و موسسات خارجی در نیمه نخست ۲۰۲۳

 افزایش سپرده‌های ایران نزد بانک‌ها و موسسات خارجی در نیمه نخست ۲۰۲۳

بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی در گزارش جدید خود اعلام کرد که میزان سپرده‌های ایران نزد بانک‌ها و موسسات خارجی در پایان نیمه نخست سال ۲۰۲۳ با رشد ۱۱ درصدی، معادل ۲ میلیارد و ۳۱ میلیون دلاری نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.

این رشد سپرده‌ها به معنای افزایش اعتماد بانک‌ها و موسسات خارجی به سیستم مالی ایران است. در پایان نیمه نخست سال ۲۰۲۲، میزان سپرده‌های خارجی ایران ۱۸ میلیارد و ۶۳ میلیون دلار اعلام شده بود که در پایان ژوئن ۲۰۲۳ به ۲۰ میلیارد و ۹۴ میلیون دلار افزایش یافت.

از کل میزان سپرده‌های ۲۰ میلیارد دلاری خارجی ایران در پایان ژوئن ۲۰۲۳، بیش از ۱۱ میلیارد و ۴۹ میلیون دلار نزد بانک‌ها نگهداری شده است. علاوه بر این، ۹ میلیارد و ۲۱۴ میلیون دلار از این سپرده‌ها در واحد پول یورو و تنها ۴۶۵ میلیون دلار در واحد پول دلار نگهداری می‌شود.

گزارش بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی همچنین به اختلاف میان سپرده‌ها و تعهدات ایران در برابر ۴۴ بانک معتبر بین‌المللی اشاره دارد. در پایان نیمه نخست سال ۲۰۲۳، این اختلاف به ۱۹ میلیارد و ۱۰۳ میلیون دلار رسیده است.

همچنین این گزارش به کاهش ۴۷ درصدی تعهدات ایران نسبت به این بانک‌ها اشاره دارد. تعهدات ایران نسبت به این بانک‌ها در پایان ژوئن ۲۰۲۲ بالغ بر یک میلیارد و ۸۹۹ میلیون دلار بود که در پایان ژوئن ۲۰۲۳ به ۹۹۱ میلیون دلار کاهش یافته است.

بیشترین تعهدات ایران، یعنی ۵۱۲ میلیون دلار، مربوط به تعهدات ایران نسبت به بانک‌های خارجی است. همچنین بیشتر این تعهدات، یعنی ۹۰۸ می

لیون دلار، در واحد پول یورو نگهداری می‌شود.

گزارش بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی منتشر شده است. مقر اصلی این بانک در شهر بازل در سوییس قرار دارد و گزارش‌های آن در زمینه بانکداری بین‌المللی و تحولات بازار مالی چهار بار در سال منتشر می‌شود. این گزارش‌ها اطلاعات مربوط به سپرده‌ها و تعهدات مالی ایران نسبت به ۴۴ کشور جهان را شامل می‌شود.

بیشتر بخوانید:

معرفی انواع اوراق بهادار

بانکداری چیست

فرق بانک دولتی و خصوصی

منبع:ایبنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا