اخبار بورس

بازار سهام ایران در روند صعودی

بازار سهام ایران در روند صعودی

بازار سهام ایران در سومین روز هفته، دوشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۲، با رشد شاخص کل بورس به ۲ میلیون و ۳۰ هزار و ۸۷۲ واحد و ارزش معاملات خرد به ۴ هزار و ۱۵۵ میلیارد تومان، به روند صعودی خود ادامه داد. این رشد در حالی رخ داد که بازارهای موازی مانند مسکن و ارز در هفته‌های اخیر با رکود مواجه بوده‌اند.

دلایل رشد بازار سهام:

  • رکود بازارهای موازی: یکی از عوامل اصلی رشد بازار سهام، رکود بازارهای موازی است. در هفته‌های اخیر، قیمت مسکن و ارز در ایران با کاهش مواجه بوده است. این امر باعث شده است که سرمایه‌گذاران به سمت بازار سهام روی بیاورند.
  • ورود پول حقیقی به بازار سرمایه: در روز دوشنبه، خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و ۶۲ میلیارد تومان پول حقیقی به بازار سهام وارد شد. این امر نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران حقیقی به آینده بازار سهام خوشبین هستند.
  • رشد شاخص‌های عملکردی بورس: در روز دوشنبه، شاخص کل هم‌وزن بورس با افزایش ۵ هزار و ۹۱۱ واحدی به رقم ۶۸۴ هزار و ۹۳۰ واحدی رسید. همچنین شاخص کل فرابورس با رشد ۱۵۱ واحدی به رقم ۲۴ هزار و ۷۲۱ واحد رسید. این رشد نشان می‌دهد که عملکرد شرکت‌های بورسی در حال بهبود است.

تحلیل کارشناس بازار سرمایه:

رضا گلستانی، کارشناس بازار سرمایه، درباره روند این روزهای بورس گفت: «با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات، بورس روند صعودی به خود گرفته است.»

وی افزود: «در این روزها که نوسانات قیمت‌های حامل‌های انرژی و فلزات گران‌بها در بازار‌های جهانی افزایش پیدا کرده است؛ اثرپذیری بازار سهام از این تغییرات و خبر‌های بین‌الملل خاورمیانه رشد داشته است. با این تفاسیر، یکی از عوامل مؤثر در رشد بازار سهام، عدم تحرک در بازارهای موازی شناخته می‌شود که در صورت تغییر، می‌تواند معاملات سهامی را دستخوش تغییرات کند.»

افزایش ارزش صف‌های خرید:

در جریان معاملات روز دوشنبه، ۸۱ نماد صف خرید داشتند و ۴۳ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد ۵۷ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۲۳۰ میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش ۲۰ درصدی به ۳۹۱ میلیارد تومان رسید. این امر نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران به آینده برخی از نمادها خوشبین هستند.

پیش‌بینی آینده بازار سهام:

با توجه به عواملی مانند رکود بازارهای موازی، ورود پول حقیقی به بازار سرمایه و رشد شاخص‌های عملکردی بورس، انتظار می‌رود روند صعودی بازار سهام در روزهای آینده ادامه داشته باشد. البته، این پیش‌بینی مشروط به عدم وقوع عوامل غیرمنتظره است.

بیشتر بخوانید:

قرارداد آتی سهام چیست؟

مقایسه بورس و ارز دیجیتال

بورس چیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا