اخبار طلا

طلا در آخرین روز کاری هفته به پایین‌ترین سطح 3 هفته اخیر رسید

طلا در آخرین روز کاری هفته به پایین‌ترین سطح 3 هفته اخیر رسید

قیمت طلا در آخرین روز کاری بازارهای جهانی، شنبه 20 آبان‌ماه 1402، به کمترین رقم سه هفته گذشته کاهش یافت. هر اونس طلا با 18 دلار و 35 سنت کاهش، 1940.20 دلار فروخته شد. این کاهش 2.4 درصدی در یک هفته گذشته را برای طلا رقم زد.

 به نقل از رویترز، موضع تند رئیس فدرال رزرو در مورد نرخ بهره بانکی آمریکا که از جذابیت طلا کاست، عامل اصلی کاهش قیمت این فلز گرانبها در هفته گذشته بود.

جیم وایکاف، تحلیلگر ارشد بازار در کیتکو متال گفت: «طلا در کوتاه مدت به معاملات جانبی ادامه خواهد داد تا در کوتاه مدت کاهش یابد مگر اینکه شاهد تشدید رویدادهای ژئوپلیتیکی، گزارش ضعیف اقتصادی آمریکا باشیم یا اینکه فدرال رزرو افزایش نرخ بهره را پیشنهاد دهد.»

«از دیدگاه بازار، جنگ اسرائیل و حماس به میزان قابل‌توجهی تشدید نشده است و ریسک‌پذیری بیشتر شده و پول از بازار طلا بیرون آمده است.»

قیمت طلا در هفته گذشته به علت تنش‌های ژئوپلیتیکی در غرب آسیا، به سطح 2 هزار دلار رسید و از آن زمان تاکنون بیش از 50 دلار از دست داده است.

اظهارات مقامات فدرال رزرو که می‌گویند مطمئن نیستند نرخ بهره برای مقابله با تورم به اندازه کافی بالاست یا نه، انتظار بازار برای کاهش نرخ بهره را تضعیف کرده است.

سوددهی اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا و شاخص دلار طی هفته گذشته افزایش یافت و از جذابیت طلا که دارایی بدون بهره برای سرمایه‌گذاران است، کاست.

عوامل موثر در کاهش قیمت طلا

بر اساس گزارش‌ها، عوامل موثر در کاهش قیمت طلا در هفته گذشته عبارتند از:

  • موضع تند رئیس فدرال رزرو در مورد نرخ بهره بانکی آمریکا
  • کاهش ریسک‌پذیری در بازارهای مالی
  • افزایش سوددهی اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا
  • افزایش شاخص دلار

پیش‌بینی قیمت طلا در هفته‌های آینده

جیم وایکاف، تحلیلگر ارشد بازار در کیتکو متال، پیش‌بینی کرد که طلا در کوتاه مدت به معاملات جانبی ادامه خواهد داد و در کوتاه مدت کاهش خواهد یافت. وی افزود: «طلا برای بازگشت به سطح 2 هزار دلار، به تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی، گزارش ضعیف اقتصادی آمریکا یا پیشنهاد افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو نیاز دارد.»

بیشتر بخوانید:

بهترین طلا ساخت کدام کشور است ؟

طلا چیست؟

بهترین طلا فروشی بازار تهران کدام است؟

منبع: boursemrooz

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا