اخبار طلا

قیمت طلا به آستانه 2000 دلار نزدیک می‌شود

قیمت طلا به آستانه 2000 دلار نزدیک می‌شود

به گفته “اف‌ایکس استریت”، قیمت طلا در تلاش برای رسیدن به سطح 2000 دلار قرار دارد. این امر در شرایطی اتفاق می‌افتد که دلار آمریکا به علت کاهش بازده اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا و نوسانات در بازار، به وضعیت ناپایداری در آمده و از طرف دیگر بازدهی این اوراق نیز کاهش می‌یابد.

دلار آمریکا که در معمولاً رابطه معکوس با قیمت طلا دارد، در چهارشنبه از روند صعودی خود منصرف شده و قبل از اعلام سیاست فدرال رزرو به سمت 2000 دلار حرکت کرده بود. اما این تغییر در مسیر سریعاً بازنگشته و در پاسخ به عدم انعطاف سیاست فدرال رزرو، به سطح 1970 دلار رسید. در حال حاضر، نرخ کلیدی فدرال رزرو در حالی که بدون تغییر باقی مانده، در حدود 5.25٪ تا 5.50٪ واقع شده است.

از طرف دیگر، مرور کنفرانس مطبوعاتی جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، و پاسخ‌های او به سوالات در واقع به دلار آمریکا و بازده اوراق خزانه‌داری آمریکا صدمه وارد کرده و باعث تغییر مسیر قیمت طلا شده است. هرچند پاول به طور مستقیم افزایش نرخ بهره را تأیید نکرده است، اما اظهارات او با انتظارات بازارها همخوانی نداشته و وی به نکاتی از جمله شرایط مالی سخت‌تر، بازار کار قوی، اقتصاد مقاومتی و تورم بالا اشاره کرد.

با این حال، بازده اوراق 10 ساله خزانه داری با 20 واحد پایه کاهش یافت و به 4.7089 درصد رسید. همچنین داده‌های اقتصادی مختلط نقشی مخالف در قیمت دلار آمریکا ایفا کرد. به عنوان مثال، گزارش فرصت‌های شغلی و گردش نیروی کار (JOLTS) نشان داد که تعداد فرصت‌های شغلی در سپتامبر به 9.55 میلیون واحد رسید، که بیشتر از تعداد مشابه ماه قبل و پیش‌بینی‌ها بود. همچنین حقوق و دستمزد بخش خصوصی ADP در اکتبر کمتر از برآورد با 113 هزار افزایش رقم زد. در مورد PMI تولید ISM ایالات متحده نیز کاهش داشت و به 46.7 رسید.

با وجود فشارهای مختلفی که به قیمت طلا وارد شده‌اند، قرار است تمامی این تغییرات نهایتاً با توجه به عوامل فنی به قیمت طلا تأثیر بگذارند.

بیشتر بخوانید:

طلا چیست؟

بهترین طلا فروشی بازار تهران کدام است؟

بهترین طلا ساخت کدام کشور است ؟

منبع: tgju

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا