رپورتاژ آگهی

ارز دیجیتال ایپ کوین چیست؟

ارز دیجیتال ایپ کوین چیست؟

در صورتی که یکی از علاقمندان به بازار ارز های دیجیتال و خصوصاً میم کوین‌ها هستید، احتمالاً بار‌ها نام ApeCoin را به عنوان یکی از پر‌سر‌وصدا‌ترین ارز‌های این بازار شنیده‌اید.

تبلیغات

اِیپ کوین (ApeCoin) نام توکن بومی اکوسیستم APE است که در ماه مارس 2022 معرفی شد. از لحاظ فنی، توکن APE یک توکن ERC-20 بوده و بر روی شبکه اتریوم فعالیت می‌کند. سازنده این توکن، شرکت یوگا لبز (Yuga Labs) است که به عنوان یکی از عناصر کلیدی وب 3 و بازار NFTها شناخته می‌شود.(NFT یا توکن های غیر مثلی، نمونه‌ای از دارایی‌های دیجیتال هستند که منحصر به فرد بوده و به لطف فناوری بلاکچین، به راحتی و به سرعت قابل تایید و شناسایی هستند.)

مجموعه‌های Bored Ape Yacht Club و CryptoPunks دو نمونه از محصولات یوگا لبز و از شناخته‌شده‌ترین نام‌های موجود در بازار NFT هستند. به‌طور کلی باید گفت که مجموعه Bored Ape Yacht Club نقشی محوری در ایجاد و توسعه توکن ApeCoin داشته است. در زمان راه‌اندازی و معرفی پروژه ApeCoin، تمام کسانی که دارای یکی از محصولات NFT مجموعه Bored Ape Yacht Club بودند، مقدار معینی از توکن ApeCoin را به عنوان ایردراپ دریافت کردند.

برای درک بهتر تاثیر فوق‌العاده Yuga Labs در بازار ارزهای دیجیتال و همچنین قدرت توکن APE، باید به این نکته اشاره کنیم که در زمان معرفی ApeCoin، این توکن به‌طور همزمان در تمام صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال در جهان لیست شد.

اکوسیستم APE

یکی از مهمترین بخش‌های موجود در اکوسیستم APE، سازمانی به نام APE DAO و توکن حاکمیتی آن یعنی ApeCoin است. دائو یا سازمان مستقل غیرمتمرکز، قابلیتی در بازار ارز های دیجیتال است که امکان تصمیم‌گیری و رای دادن در مورد تصمیمات مختلف یک پروژه را برای دارندگان توکن مخصوص آن پروژه فراهم می‌کند. بنیاد APE مسئول عملی کردن تصمیماتی است که APE DAO از طریق رای‌گیری اتخاذ کرده است. بنیاد APE از چند فرد معتبر و شناخته شده در بازار ارزهای دیجیتال که سابقه چندین سال فعالیت در این حوزه را دارند تشکیل شده است. به لطف تخصص و دانش آنها، بنیاد APE قادر است ارزش افزوده قابل‌توجهی را به پروژه‌های ارز دیجیتال ارائه کند.

دارندگان توکن ApeCoin می‌توانند بطور مستقیم بر روند و مسیر توسعه اکوسیستم APE تاثیرگذار باشند. در واقع اعمال نفوذ از طریق APE DOA صورت می‌گیرد، بطوری که هر توکن ApeCoin را می‌توان به عنوان یک برگه رای در نظر گرفت.

لازم است بدانید که اگرچه یوگا لبز توکن ApeCoin را ایجاد کرده است، اما این شرکت مسئول اداره APE DOA و یا بنیاد APE نیست. اما نکته قابل توجه این است که شرکت یوگا لبز با در اختیار داشتن 15 درصد از کل توکن های ApeCoin، از قدرت و تاثیر بسزایی در تصمیم‌گیری‌های این پروژه برخوردار است.

اما قابلیت‌ها و کاربردهای ApeCoin تنها به یک توکن حاکمیتی برای اکوسیستم APE محدود نمی‌شود. توکن ApeCoin در واقع پایه و اساس تمام نوآوری و توسعه انجام شده توسط APE DAO خواهد بود و در تمام تصمیم‌گیری‌های آتی این دائو، نقشی کلیدی و پررنگ خواهد داشت. همچنین به نقل از یوگا لبز، توکن اِیپ کوین به‌عنوان ابزار پرداخت اصلی در تمام خدمات و محصولات ارائه شده توسط این اکوسیستم در آینده مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

یکی از مورد انتظار‌ترین محصولات یوگا لبز، متاورس در حال توسعه آنها است که Otherside (آنسوی دیگر) نام دارد. مفهموم متاورس به دنیا و فضایی مجازی اشاره می‌کند، که افراد مختلف امکان سفر و انجام کار‌های مختلف در آن را خواهند داشت. مدت‌هاست که امکانات و قابلیت‌های متاورس مورد بررسی و تحقیق بسیاری از شرکت‌های بزرگ و معتبر حوزه فناوری قرار گرفته است. یکی از بهترین مثال‌های موجود در این زمینه، شرکت بزرگی مانند فیسبوک است که حتی نام خود را به متا (Meta) تغییر داد.

پروژه‌هایی مانند دیسنترالند (Decentraland) و سندباکس (SandBox) دو پروژه موفقی هستند که از مدت‌ها قبل دنیای متاورس را زیر سلطه خود درآورده‌اند. با این حال پروژه در حال توسعه Otherside نیز یکی از پر سروصدا‌ترین و مورد انتظار‌ترین پروژه‌های این قلمرو است که بدون شک از توانایی‌ها و ویژگی‌های زیادی برای به چالش کشیدن سندباکس و دیسنترالد برخوردار است.

از نقاط قوت Otherside می‌توان به ارتباط نزدیک آن با شناخته شده‌ترین مجموعه NFT موجود در بازار و همچنین منابع تقریبا نامحدود Yuga Labs که مسئول توسعه Otherside است اشاره کرد.

هدف APECOIN چیست؟

هدف اصلی ایجاد ApeCoin، ساخت یک توکن حاکمیتی برای Ape DAO بوده است. علاوه بر این، ApeCoin می‌تواند از طریق APE DOA به تسهیل ایجاد برنامه‌های وب 3 بر روی شبکه اتریوم کمک کند. در عمل، وب 3 به آخرین تحولات و جدیدترین روند توسعه فضای اینترنت اشاره می‌کند که طی آن، برنامه‌ها بر روی بلاکچین های متن باز و عمومی و بدون نیاز به شخص ثالث و واسط ایجاد می‌شوند. در APE DAO، کسانی که توکن ApeCoin را در اختیار دارند می‌توانند ایده‌های خود در مورد برنامه‌ها را برای DAO ارسال کنند. در صورتی که این ایده، رای مثبت DAO (سرمایه گذارانی که  ApeCoinدارند) را بدست آورد، با استفاده از منابع ارائه شده توسط بنیاد APE، از ایده به عمل تبدیل خواهد شد. در صورت تحقق ایده‌ها و دیدگاه‌های APE DAO، توکن ApeCoin به یکی از اجزاء کلیدی و مهم اینترنت آینده یعنی وب 3 تبدیل خواهد شد.

ApeCoin همچنین نقشی نقشی محوری در متاورس یوگا لبز با نام Otherside خواهد داشت. در این پروژه متاورس، توکن ApeCoin به‌عنوان ارز اصلی و همچنین ابزار اصلی تبدیل مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در صورت موفقیت پروژه Otherside و استقبال مردم از آن، به طبع میزان تقاضا برای توکن ApeCoin نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. باید به این نکته نیز توجه داشت که Otherside آخرین پروژه یوگا لبز نخواهد بود و در آینده توکن ApeCoin در پروژه‌های دیگر این شرکت نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. با توجه به اعلام رسمی یوگا لبز در مورد کاربرد ApeCoin به عنوان ابزار اصلی پرداخت در محصولات و خدمات آینده، همزمان با رشد این اکوسیستم میزان کارایی و تقاضا برای این ارز دیجیتال نیز افزایش خواهد یافت.

خرید APECOIN

آیا خرید ایپ کوین کار درستی است؟ ارزش ApeCoin با موفقیت APE DAO ارتباط مستقیم دارد. فعالیت‌های این دائو عمدتاً به وب 3 و برنامه‌های غیرمرتبط است. موضوعاتی که به سرعت در حال توسعه بوده و تاکنون علاقه و سرمایه بسیار زیادی را به خود جلب کرده‌اند. بلاکچین‌های غیرمتمرکز مانند اتریوم در مرکز توسعه وب 3 قرار دارند. از بین این بلاکچین‌ها می‌توان به اتریوم به عنوان محبوب‌ترین گزینه اشاره کرد که توسعه ApeCoin نیز بر روی آن اتفاق می‌افتد.

برخلاف وب 2 (Web2) که مبتنی بر مولفه‌های اقتصادی سنتی است، Web3 بر پایه ارزهای دیجیتال و مولفه‌های غیرمتمرکز عمل می‌کند. در این میان، یوگا لبز و مجموعه NFT میمون‌های کسل (Bored Ape Yacht Club) شناخته‌شده‌ترین برند‌های موجود در وب 3 هستند. از جمله ویژگی‌های مربوط به قدرت این برند‌ها می‌توان به توانایی پابرجا ماندن آنها حتی در بازار نزولی 2022 اشاره کرد؛ آن هم در شرایطی که بسیاری از پروژه‌های دیگر بطور کلی فراموش شدند. چیزی که به تنهایی خرید آن را توجیه پذیر می‌کند!

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که رشد و موفقیت ApeCoin به شدت به رونق Web3 و موفقیت APE DAO بستگی دارد.

منبع:

https://www.northcrypto.com/about/apecoin

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا